KYBcast - TikTok a jeho rizika

Šestý díldruhé série KYBcastu - podcastu NPI ČR

V šestém dílu našeho podcastu si budeme povídat o rizicích TikToku, proč se všude zakazuje a co nám hrozí. Přidáme praktické tipy pro učitele, děti i rodiče. Představíme alternativy, které jsou v mnoha ohledech méně rizikové.

Zákaz TikToku v EK 
Článek Pražský magistrát zakázal zaměstnancům používat TikTok na služebních zařízeních
Podobnost s Kaspersky antivirus – není to bezprecedentní krok 

Evropská komise zakázala TikTok na služebních zařízeních. U nás pak i státní organizace a soukromé firmy – Magistrát hl. m. Prahy, Akademie věd ČR, ČEZ, Innogy, ČSOB a další. 

Aplikaci už v únoru 2022 zakázala do vládních telefonů stahovat americká vláda, následovala Evropská rada a také země jako Velká Británie, Kanada, Belgie nebo Dánsko. 


Proč ho zakazují?
Existuje několik potenciálních negativních stránek používání TikToku, které by měly být zvažovány: 

  1. Obsah nevhodný pro děti: TikTok obsahuje mnoho videí, která mohou být nevhodná pro děti, jako jsou například výzvy k nebezpečným činům (Blackout Challenge), sexuálně laděný obsah či propagace násilí. Tento obsah může být zvláště problematický, pokud děti používají aplikaci bez dozoru. 
  2. Závislost: TikTok může být velmi návykový a mnoho uživatelů tráví hodiny procházením videí na platformě. To může vést k problémům s time managementem a produktivitou a také k negativním dopadům na duševní zdraví. 
  3. Porušování soukromí: Stejně jako u jiných sociálních médií i na TikToku jsou data uživatelů sbírána a využívána pro reklamní účely. Zvláště nyní se zvyšují obavy o sběr dat, ke kterým může mít přístup Čína. Také je nutná opatrnost ve sdílení osobních údajů s neznámými lidmi na platformě. 
  4. Problémy s duševním zdravím: Některé studie naznačují, že používání sociálních médií může mít negativní dopad na duševní zdraví, včetně úzkosti, deprese a pocitu osamělosti. TikTok není výjimkou a může být také zdrojem stresu a úzkosti pro některé uživatele. 
  5. Šíření dezinformací: Na TikToku mohou být šířeny dezinformace a falešné zprávy, což může vést k problémům s důvěryhodností a objektivitou informací. Uživatelé by měli být opatrní a kriticky posuzovat informace, které vidí na platformě. 

Varování NUKIBu: Varování-TikTok.pdf (nukib.cz) 
Varování NUKIB (pro lidi): Aplikace TikTok představuje bezpečnostní hrozbu (nukib.cz) 

 Proč je aplikace TikTok problematická 
• Mapuje v zařízení, kdy aplikace zjišťují informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích
• Obsah soukromé komunikace ukládá na servery společnosti ByteDance
• Pravidelně kontroluje lokace zařízení
• Má přístup ke kontaktům v zařízení
• Zná informace o zařízení včetně Wi-Fi SSID, předešlé konfigurace Wi-Fi, sériového čísla zařízení a SIM karty, ID zařízení, IMEI zařízení, MAC adresy, telefonního čísla, výčtu všech uživatelských účtů používaných na zařízení a kompletního přístupu ke clipboardu. 
• Má přístup ke kalendáři a možnost ho číst a měnit
• Vynucuje používání nativního prohlížeče, jenž umožňuje sledovat téměř veškerou aktivitu uživatele včetně stisknutí kláves na obrazovce. 

Zdroj: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a článek: Postupný konec TikToku v Česku. Zaměstnancům ho zakázaly státní úřady, ČEZ a ČSOB, další ho omezují

Výzvy:

Blackout challenge

SILHOUETTE CHALLENGE 

Jaegermeister challenge 

Co s tím? 

  • Oddělený mobil, ideálně v samostatné síti: řešení vhodné pro firemní prostředí. 
  • Nepoužívat mobilní aplikaci. Pokud to opravdu nutně potřebujete, je lepší použít webovou verzi v prohlížeči. Nejde ale nahrávat videa, takže je to spíše k prohlížení. 
  • Používat webové rozhraní na počítači, ideálně v odděleném profilu nebo vyhrazeném prohlížeči. 

Co by následovalo, kdyby se TikTok zakázal? Jaké jsou alternativy? 

  • Děti by nejspíš přešly na Instagram Reels a YouTube Shorts. 
  • Je důležité si uvědomit, že tyto negativní aspekty neplatí pro všechny uživatele a že TikTok může být také zdrojem zábavy a pozitivních interakcí. Nicméně, jako u jakékoliv jiné platformy nebo technologie, je důležité používat TikTok zodpovědně a uvědomovat si jeho potenciální rizika.


---

Použitá hudba
Skladba Puppy Love (Sting) interpreta Twin Musicom podléhá licenci Creative Commons 4.0 BY (uveďte zdroj).
School Yard interpreta Crowander podléhá licenci Creative Commons BY-NC 4.0 (uveďte zdroj, neužívejte komerčně).

Více informací najdete na Transistoru.